Author Topic: PENCEMARAN UDARA AKUT DI SEKSYEN 6 BUKIT MAHKOTA  (Read 19125 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hasinah

• Guest
PENCEMARAN UDARA AKUT DI SEKSYEN 6 BUKIT MAHKOTA
« on: July 30, 2009, 06:54:02 AM »
Salam,
Setiap malam antara pukul 9 malam - 6 pagi, kualiti udara di kawasan ini adalah amat membimbangkan. Kalau di amati, kita boleh lihat particle2 kecil berterbangan di bawah sinaran lampu jalan. Perkara ini bukan baru. Sebelum ini, cuma bau masam yang tidak menyenangkan. Sekarang bau asap and kesusahan untuk bernafas.
Pernahkah kita terfikir, sekiranya perkara ini berterusan, apa yang akan berlaku kepada kesihatan kita? Bayangkan majority penduduk di sini mendapat penyakit paru2 walaupun tidak merokok, atau, worse masaalah paru-paru pada kanak2.
Sekiranya perkara ini normal, kenapa asap itu di lepaskan cuma waktu malam dimana majoriti kita ada di dalam rumah? Seolah2 untuk mengurangkan impak masaalah ini? Atau tidak mahu di kesan?
Kenapa kawasan ini yang menjadi target? Tapi saya kira, kawasan Seri Putra juga terbabit sebab pernah saya kesana pada waktu malam dan didapati perkara yang sama berlaku di sana. Mungkin mengikut tiupan angin?
Jadi, apa yang kita buat? Apa yang wakil rakyat di sini buat? Apa Majlis Perbandaran dan Jabatan Alam Sekitar buat? Masing2 duduk di atas "fat bottoms" masing2 dan mengatakan "itu bukan masaalah mereka?" Kesihatan umum bukan masaalah mereka?
Mari kita semua utarakan masaalah ini ke Jabatan berkenaan sebelum investment kita di dunia ini terjejas....

Trojan5

• Putra Mahkota
Re: PENCEMARAN UDARA AKUT DI SEKSYEN 6 BUKIT MAHKOTA
« Reply #1 on: July 30, 2009, 08:08:25 AM »
Saya rasa isu ni dah lama dan masih berterusan... Cadangan sy, kita panggil TV3 @ NTV7... bila dah masuk tv, selalunya baru ada perubahan.... Sy pun tercari-cari gak no tpon Karam Singh, tp hampeh.... x jumpa gak.... Meh lah kita ramai-ramai ketengahkan isu ni..... Bukan utk org lain pun.... utk kita gak.... sbb hari Isnin lepas sy pergi Poliklinik Mahkota.... Jumlah pesakit yg menerima rawatan pd hari tersebut melebihi 170 org.. Dah dikira bahaya nih..

mImOsaPudiCa

• Putra Mahkota
« Reply #2 on: July 30, 2009, 09:31:08 AM »
klu x jumpa no tel karam singh, email jer kt dia ;D. cuba cari kt websit tv3. kt opis sy x blh buka wbst tv3.... ;D ;D

zarin

• Penduduk Tetap
« Reply #3 on: August 08, 2009, 01:47:33 PM »
Perkara ini semakin ketara skrg.

Baru baru ini saya dan rakan rakan bercadang nak buat intipan ke atas kilang kilang di Nilai 3 terutamanya yang ada memasang cerobong (chimney) pada malam nisfu syaaban harituh (masa tuh bulan terang).

Daripada pengamatan dan pembauan saya serta pembincangan bersama rakan rakan yang lain, asap/ kualiti ini agak berbau seperti bahan kimia bertoksik (bau "tengik") dan rasanya bukan seperti pembakaran biasa (boiler- MFO or diesel utk penjanaan stim atau tenaga) tetapi lebih kepada proses kimia ataupun perlupusan bahan kimia menggunakan incinerator (pembakar).

Saya setuju bahawasenya sesuatu tindakan susalan perlu dibuat.

enciksyah

• Penghuni
  • **
« Reply #4 on: August 08, 2009, 04:54:03 PM »
Betul la cadangan hasinah tu. kalau nak buat tunjuk perasaan nanti bagi le tau, saya sedia jadi sukarelawan..hihi

Trojan5

• Putra Mahkota
« Reply #5 on: August 08, 2009, 05:36:24 PM »
Betul la cadangan hasinah tu. kalau nak buat tunjuk perasaan nanti bagi le tau, saya sedia jadi sukarelawan..hihi

Setuju.........  Kita wat demo kat BM.... ;D

anis

• Pelawat
  • *
« Reply #6 on: August 09, 2009, 02:45:50 PM »
Askum,

Saya tinggal di Seksyen 5 dan senasib dengan saudara-saudari penduduk di Seksyen 6 berkenaan pencemaran udara ini. Saya tak tahulah sampai bila MPKJ nak duduk diam saja pasal hal ni. Anak2 saya selalu sangat demam sekarang, dan saya pasti disebabkan kualiti udara yang teruk ni. Bukan sahaja radang paru-paru, di UK pencemaran udara disebabkan pembakaran kilang boleh menyebabkan kanser paru-paru dan kerencatan sel badan.

Di sini saya catatkan email Karam Singh Walia yang saya dapat dari kawan. Hantar email kepada: news@tv3.com.my dan letak header ATTN : KARAM SINGH WALIA.

No tel: 03 - 77266 333

sunny

• Guest
« Reply #7 on: August 10, 2009, 11:50:55 AM »
satu lagi ruang yang boleh kita gunakan ialah Public Complaints Bureu (Biro Pengaduan Awam) dan isi borang komplen dalam tapak web berikut:

http://www.bpa.jpm.my/

semoga Putra Mahkota sejahtera selalu

Trojan5

• Putra Mahkota
« Reply #8 on: August 10, 2009, 01:12:58 PM »
Askum,

Saya tinggal di Seksyen 5 dan senasib dengan saudara-saudari penduduk di Seksyen 6 berkenaan pencemaran udara ini. Saya tak tahulah sampai bila MPKJ nak duduk diam saja pasal hal ni. Anak2 saya selalu sangat demam sekarang, dan saya pasti disebabkan kualiti udara yang teruk ni. Bukan sahaja radang paru-paru, di UK pencemaran udara disebabkan pembakaran kilang boleh menyebabkan kanser paru-paru dan kerencatan sel badan.

Di sini saya catatkan email Karam Singh Walia yang saya dapat dari kawan. Hantar email kepada: news@tv3.com.my dan letak header ATTN : KARAM SINGH WALIA.

No tel: 03 - 77266 333

Sapa2 ada kamera yg canggih... bolehlah amik gambar.... pastu kita hantar kat TV3.... mudah2an ada tindakan sewajarnya....

Mungkin Karam Singh le berkesan dari MPKj.... tk.

anis

• Pelawat
  • *
« Reply #9 on: August 10, 2009, 06:56:17 PM »
Dua malam ni saya tunggu jugak kemunculan bau tu tapi takde. Malam ni kita tunggu bagaimana pula. Kalau masih ada, marilah kita rancang strategi betul2 nak expose kan pencemaran udara ni. buat perjumpaan kecil ke.

Saya terbaca ada thread kata kilang batteri. Kalau betul, memang merbahaya.

zarin

• Penduduk Tetap
« Reply #10 on: September 06, 2009, 11:06:07 AM »
Salam semua,

malam tadi (awal pagi actually) dalam jam 1230am-130am... terbau sesuatu yang amat amat TENGIK..diulang AMAT AMAT TENGIK
kebetulan masa tuh pintu rumah terbuka dgn harapan nak pengudaraan segar.. tetapi yang lain pulak yang dapat.
Baunya seperti bau tayar dibakar.. sgt sgt tengik.. then tutu pintu terus kononya nak tidur..
dalam 15 minit turun balik ke tingkat bawah.. masa tu dalam rumah dah berbau dah walaupun semua tingkap and pintu ditutup..
aduhai.. macam ni lah gaya nyer.. pening kepala pakcik.....
insya Allah pakcik nak cari hotline or hot email DOE/JAS.. semakin melampau lah kilang kilang kat nilai3 ni.. malam aje depa MELEPAS..
dah lah skrg ni dah kena layan bau dari pusat pelupasan sampah sg kembong tuh...
meriah betul bukit mahkota ni..
sekian, saja aje nak luah kan perasaan :)

salam ramadhan,
zarin

wanna be R3 owner

• Penduduk Tetap
« Reply #11 on: September 07, 2009, 08:13:03 AM »
Saya sampai dah ada perasaan menyesal beli rumah kat seksyen 6 (Bukit Mahkota) ni. Kenapa la tak fikir kewujudan kilang kat sekeliling kawasan Bukit Mahkota masa beli baru ni. Bayangkan semalam baru keluar rumah pukut 10 lebih dah ada bau busuk. Adik saya datang pun boleh tanya bau longkang dari mana. Entahlah.... Saya tak tau nak harapkan pada siapa untuk selesai isu ni. Nak harap MPKJ, JAS tak tau le, Nak harap wakil rakyat, langsung tak dengar suara. Belum masa pilihanraya je kot, ataupun guna reason u all tak beritahu mana i tahu. Busuknye!!!! Masalah yang paling susah adalah kilang tu wujud dulu dari kawasan perumahan kita. Kecewanya rasa duduk kat kawasan macam ni, selama ni tgk tv aje masalah orang, sekarang dah kena batang hidung sendiri baru tahu.

Wassalam. >:(

mossgenio

• Salah seorang
  • Putra Mahkota
« Reply #12 on: September 07, 2009, 10:09:02 AM »
Jika nak buat aduan, boleh check kat sini http://www.doe.gov.my/ms

nassir

• Kampung Dusun
  • Penghulu
« Reply #13 on: September 07, 2009, 05:21:42 PM »
banyak bising2 takde inisiatif pun tak gune jgk

since saya travel sbn kl malam2 masa naik motor 6 7 thn dulu,time lalu area2 nilai pun perasan bau asap ni teruk sgt,mcm jerebu pun ada
dah dok sini baru teringat balik kes asap kilang ni

nasib baik nak pindah dah ;D ;D
Emas Semasa Muslimah Boutique

OffshoreMan

• Administrator
  • Temenggung
  • Cerita Kerja Offshore Oil & Gas di Offshoreman.net
    • Offshore Oil & Gas
« Reply #14 on: September 07, 2009, 09:08:24 PM »
Bau tu memang terasa amat... saya dah beli 2 medklin haven konon utk menyahbau dan sterilize udara... tapi tak berjaya juga, bau tetap ada.  So next step saya pasang aircond dekat bilik tidur ... alhamdulillah bau dah tak da sebab semua tingkap tutup time malam.  Tapi ni cuma temporary measure... selagi root cause dia tak di tackle... will try buat aduan online...